Kikötő a zenének – Az A38 őszi-téli koncertjei
Az elkövetkező hetek művészei – legyen szó elektronikus szertartásokról, finoman szőtt folk harmóniákról vagy alternatív popmelódiákról – sajátos utat találtak arra, hogy a tradíciók és modern zenei világok közötti hidat megteremtsék.
Nils Hoffmann (DE), Palo Canto (HU) – November 21.
A német elektronikus zene egyik legújabb tehetsége, Nils Hoffmann a dallamos, deep és progressive house zenei szcéna egyik legforróbb feltörekvő alakja. Berlinben nőtt fel, ahol a város kreatív energiája és a klasszikus zenei tanulmányai egyaránt formálták stílusát. Hoffmann olyan ikonikus helyszíneken is fellépett, mint a Tomorrowland, a londoni Printworks és a New York-i Brooklyn Mirage, olykor komoly hírnevű arcok mellett, mint például Ben Böhmer, Gorgon City, Franky Wah és Stephan Bodzin.
A Palo Canto – Tóth Bertalan és Kedves Péter fúziós techno projektje organikus és elektronikus beatekre alapozza korszerű hangzásvilágát. Már debütáló albumukkal, a Before Sunrise-zal nemzetközi elismerést szerzett és már több mint 1 millió streamet ért el, olyan prominens Spotify-playlistekre kerültek be trackjei, mint az Orgánica. Nóvé Soma közreműködésével készült első számuk, a West Wind klipje idén megnyerte a Klipszemle díjat “Best dance” kategóriában. A duó már második albumán dolgozik.
Porcelain Id (BE) – November 24.
Porcelain Id, azaz Hubert Tuyishime, a belga pop zenei szcéna egyik kiemelkedő új hangja, szövegeiben és zenei világában az idegenség érzését kutatja. Lo-fi elektronikával és klasszikus pop ötvözött zenéje fájdalmas őszinteséggel mesél a városi magányról és a nosztalgikus ábrándokról. Bibi: 1 című debütáló albuma – amelyet egy csendes vidéki városból az Antwerpenbe való költözése inspirált – egy történet az idegenségről egy olyan városban, amelyet sokáig romantikusan képzelt el.
Guy Blanken, művésznevén Talismann, a techno sötét, misztikus oldalának egyik kiemelkedő képviselője. Zenéje a hipnotikus törzsi ritmusok és az ipari minimalizmus egyedi keveréke, amellyel amszterdami rezidenciákon és olyan nemzetközi fesztiválokon, mint a Dekmantel egyaránt kultikus hírnevet szerzett. Fellépései során a sötét hangzások és a minimalizmus köszönnek vissza. A Talismann label alapítójaként Blanken nem csupán alkot, hanem egyfajta szertartás jellegű élményt hoz lézre.
A budapesti underground zenekar az elmúlt évtizedben olyasmit alkotott, ami túlmutat a szokványos zenekari kereteken. Az együttes a jazz, funk, soul és a pszichedélia különleges szintézisét tárja elénk, olyan zenészek vezetésével, akik mertek eltérni a megszokottól. Az évek alatt a nemzetközi színtér kedvelt fellépőivé váltak, olyan helyekre jutottak el, mint a hamburgi Elbjazz vagy a Leverkusener Jazztage. Ezúttal utolsó albumukkal, a Still Dreamin’-nel, és egy különleges búcsúkoncerttel zárják le eddigi útjukat a Hajón.
A 2004-ben alakult Romengo együttes az oláh cigány zenei hagyományok autentikus hangját képviseli. Lakatos Mónika énekesnő vezetésével a zenekar a tradicionális cigány dallamokat modern városi hangzással vegyíti. A Romengo mára már világszerte elismert, koncerteztek a Berlini Filharmóniától kezdve Dél-Koreán, Malajzián, Dél-Amerikán, Indián és Mexikón át számos helyszínen. 20 éves jubileumi gálakoncertjükön vendégként többek között olyan neves zenekarok is fellépnek, mint a Khamoro Budapest Band, a Karaván Família és a Kalyi Jag.
Deva, lúpína (IS) – December 7.
Deva, azaz Takács Dorina rendhagyózenéje meditatív, spirituális atmoszférájú, a magyar népzenei hagyomány és az elektronikus kísérletezés tengelyén olyan nóvumot hozott a magyar zenei életbe, mint korábban senki. Minimalista, mégis intenzív hangzásvilágával egyéni belső utazásra viszi hallgatóit, ahol a folklór rétegei egyesülnek az elektronikus zene szférikus ütemeivel. Az izlandi Lúpína a különféle zenei műfajok intuitív ötvözetét hozza létre: a pop, az elektronikus zene és a kórusmuzsika álomszerű elegyét. Új albuma, a marglytta, 2024 egyik legérzékenyebb zenei felfedezése, amely egy új fejezetet nyit az izlandi zenei szcénában.
A szentpétervári underground kultúra egyik emblematikus alakja, művészetében groteszk humorral és társadalmi szatírával fűszerezi a rock különböző formáit. A zenei és színházi elemek egyedi összefonódásával egy szürreális panoptikumot teremt, amely egyszerre bír szórakoztató és gondolatébresztő hatással. A N.O.M. nem pusztán zenél, hanem megkérdőjelez minden sztereotípiát és tabut, amelyek az orosz kultúrában gyökereznek.