Oldal kiválasztása

A Noir Voyage: Black Ship Sessions február 21-23. között az A38 Hajó gyomrából tör elő, hogy három napon keresztül a zenei underground legmerészebb és legautentikusabb előadóival lökjön a mélybe. Ez nem egy szokványos fesztivál – itt minden rezdülés, minden akkord lehúzza a redőnyöket: egy találkozási pont azoknak, akik mainstream helyett a nyers vadságban keresik az eufóriát. A fesztiválra kedvezményes áron, 9900 Ft-ért háromnapos bérlet, vagy külön-külön minden napra napijegy vásárolható.

Február 21. –  Fran Palermo, Amber Smith, Woomb (BG), AF90 (AT)

Az első nap a dallamos és atmoszférikus indie világát hozza el, amely egyszerre nosztalgikus és merészen újító. A Fran Palermo az elmúlt évek a budapesti klubéletének egyik meghatározó alakja. Henri Gonzo zenekara a bohém dallamok, az afropop és a mediterrán hangulat különleges ötvözetét nyújtja. A fúvósok és ütősök dinamikus kavalkádja, a különböző kultúrák hatásainak összegyúrása olyan egyedülálló hangzást hoz létre, ami kicsit sötét, kicsit romantikus, de mindenekelőtt magával ragadó és mélyen addiktív.

A Woomb, a bolgár alternatív színtér egyik legizgalmasabb feltörekvő duójának zenéje a filmzene és a pszichedelikus hatások egyedi fúziója. Hristo Yordanov és Gueorgui Linev projektje nemcsak Szófiát és Londont, hanem különböző művészeti világokat is összekapcsol. Zenéjük egyszerre intim és grandiózus, ahol a minimalizmus mély érzelmekkel egyesül.

Az Amber Smith évtizedek óta az indie színtér hírmondója, és nem véletlenül.  A csapat legújabb, Once Upon A Time című albuma új színt hozott a zenekar hangzásvilágába, amiben a melankolikus vibe-ok és a szívfacsaró szövegek tökéletes-tökéletlen harmóniában léteznek. 

Az osztrák AF90 dalaiban mintha egy futurisztikus diszkó és a múlt század legjobb pophimnuszai találkoznának. Andreas Födinger projektje a Blondie, a David Bowie és a Talking Heads világát idézi meg, de mindezt modern, szinte sci-fi-szerű elektronikával vegyíti. Nem fél a műfajok között lavírozni, zenéje egyszerre ébreszti fel az elmét és hívja táncra a végtagokat.

Február 22. – Henge (UK), Siketfajd, Kavasutra (SI), Vagina Corporation

A brit Henge a kozmikus pszichedélia mestere. Ezek a földönkívüli zenészek nemcsak zenélnek, hanem valóságot is hajlítanak. A zenekar a rave és a prog rock között lavíroz, tele szubverzív energiával és játékos humorral. Lenyűgöző élő fellépéseikkel elnyerték a Best Live Act díjat az Independent Festival Awards-on, három nagysikerű albumot jelentettek meg, és rendszeresen tündökölnek fesztiválok főszínpadain.

A szlovén Kavasutra a Frank Zappa-féle műfaji játékosságot eleveníti meg. Zenei világuk egyszerre gyökerezik a progresszív rockban, a jazzben és a grunge-ban, miközben minden dalukban ott lapul egy adag szarkasztikus humor. Ez az a banda, amely soha nem veszi magát túl komolyan, mégis halálosan precízen tud mindent, amit csinál.

A magyar Siketfajd nem célzottan performatív orientál avantrock, valahol az elsővonalas régi hardcore, a posztpunk, és a sűrű, sodró gitárzene között mozog. Zenéjük nyers, kompromisszummentes és tele van vibráló energiákkal. 

A macedón Vagina Corporation garage és krautrock alapokon hozza a pszichedelikus őrületet. A banda olyan, mint egy villámcsapás: nyers, zajos és kiszámíthatatlan. Számaik sodró lendületűek és energikuak, mintha a purgatórium sűrű füstjébe lépnél, ahol a falak is remegnek a riffektől.

Február 23. – Heavy Lungs (UK), Dope Calypso, Tender Youth (DK)

A brit Heavy Lungs vad, nyers punk hangzását a 80-as és 90-es évek kaotikus koncertjei ihlették. Nem véletlen, hogy szélvészként törtek a szcénába és már olyan zenészekkel is megosztották a színpadot, mint az IDLES, The Oh Sees, METZ és JOHN. Az IDLES-lel való kapcsolatuk különösen szoros: az ikonikus Danny Nedelko dalukat a Heavy Lungs frontemberéről nevezték el. 2023-ban Alcopop! Records alatt megjelent debütáló albumuk, az All Gas No Brakes, szinte azonnal felkeltette a kritikusok figyelmét – és hogy néhány nagy nevet említsünk: Steve Lamacq és Iggy Pop is elismerően nyilatkozott róla.

A Dope Calypso zenéje egyszerre kaotikus és fülbemászó: a garázspunk, a lo-fi és a powerpop izgalmas metszéspontján helyezkedik el. Rövid, intenzív dalaik olyanok, mintha egy punk zenekar a 60-as évek surf rockjának melodikus elemeit vegyítené a 90-es évek alternatív robbanásával. A zenekart az átgondolt káosz jellemzi, amelyben az energikus gitártémák és a tomboló dobok egyensúlyban vannak a dallamos vokálokkal. Zenéjük tele van nyers punkenergiával, intenzív számaik mögött gyakran meghúzódik egyfajta játékos dekadencia, amely felszabadult atmoszférát teremt.

A dán Tender Youth a post-punk, a goth rock és az avantgárd elemeket ötvözi. Hangzásviláguk rideg és gyönyörű; a goth sötét romantikája találkozik a generációjuk szorongásait kifejező szövegekkel.