Oldal kiválasztása

Ismét az A38 Hajón köszönthetjük Lajkó Félixet, a nemzetközi hírű hegedű- és citera művészt, aki rendkívüli játéktechnikájával és egyedi zenei világával már több mint 30 éve a kortárs magyar zenei élet meghatározó alakja – ezúttal LAYRA-val, vagyis Tóth Eszter énekes-dalszerzővel lép fel.

Lajkó Félix zenéjében a közép-európai népzenei hagyományok ereje és az improvizáció szabadsága fonódik össze, létrehozva egy ösztönös, mégis tudatosan formált hangzásvilágot. Játéka tiszteleg a népzene évszázados gyökerei előtt, miközben saját szabad nyelvét követi. Számára a zene nem címkézhető — sokkal inkább a belső világ őszinte, érzelmi megnyilatkozása, amely szoros kapcsolatban áll a természet erejével és tisztaságával.

A Topolyán született művész korán megismerkedett a zenével: tízévesen kapta első hangszerét, egy citerát, amit nem sokkal a hegedű követett. A zeneiskolát mindössze három év alatt, rendkívüli tempóban végezte el Kishegyesen, majd fiatalon úgy döntött, hogy Budapestre költözik – egy kölcsönkért hegedűvel indult útnak. A fővárosban hamarosan csatlakozott a Dresch Quartethez, amely Magyarország egyik leginnovatívabb dzsesszformációja, és ezzel egycsapásra a hazai zenei élet élvonalába került. Ez a fordulópont elindította nemzetközi pályafutását is: zsigeri előadásmódjával és műfaji határokat átlépő zenéjével hamar felfigyeltek rá külföldön is. Az elmúlt évtizedek során az Egyesült Államoktól Japánig, Franciaországtól Oroszországig koncertezett, és bármerre is lépett színpadra, a közönséget mindenhol lenyűgözte a játékának ösztönössége, technikai precizitása és mély érzelmi töltete. 

Lajkó Félix a 2000-es évek közepén úgy döntött, hogy a természet ölelésében keresi tovább alkotói szabadságát. Visszatért szülőföldjére, Palicsra, ahol újra felfedezte a helyi népzenei hagyományok gazdagságát. Itt, a külvilágtól elzártan, a természet ritmusához igazodva születnek meg művei — egy olyan közegben, amely tökéletes teret ad a személyes, bensőséges zenei kifejezésnek.

Harminc éves zenei pályafutása során Lajkó Félix számos emlékezetes és stílusokon átívelő lemezt adott ki. A Mezőn kizárólag citerán játszik, ez az anyag egészen a World Music Charts Europe élére repítette – hasonló bravúrt korábban csak nagyon kevesen értek el. A Most Jöttem a népzene és az improvizációs játék elemeit ötvözi, míg a Start, amelyet új zenekarával rögzített, felszabadult, friss energiákat hozott, és szintén komoly nemzetközi visszhangot kapott.

Lajkó Félix azonban nemcsak előadóművészként, hanem zeneszerzőként is rendkívül aktív. Számos filmes és színházi produkcióhoz komponált zenét – legismertebb munkái közé tartozik Mundruczó Kornél Delta című filmje, amelynek nemcsak zeneszerzője, de főszereplője is volt. A színpadi művészetek világában is maradandót alkotott: Bozsik Yvette koreográfiájához komponálta a GisL című balettelőadás zenéjét, amely a Győri Balett előadásában került színpadra. Ezek a munkák jól mutatják, hogy Lajkó Félix zenéje mennyire érzékenyen tud kapcsolódni más művészeti ágakhoz – legyen szó filmről, táncról 

Ezen az estén Lajkó Félix előtt LAYRA, azaz Tóth Eszter szólóprojektje lép színpadra. Zenéjében a női lét ösztönös ereje, a személyes történetekből táplálkozó dalszövegek és a népdalokra jellemző őszinte, nyers érzelmek találkoznak. Szövegei egyszerűek, mégis mélyek – közvetlenségükkel erőteljes hatást gyakorolnak a hallgatóra. Eszter előadásmódja természetes és elemi erejű; több hangszeren is játszik – citerán, gitáron, oktáv mandolinon, keretes dobon és banjon. Az elmúlt években olyan formációk tagjaként bizonyította sokoldalúságát, mint a Napfonat, a Lanou vagy a Noémo, most pedig LAYRA néven épít saját zenei világot.