Fenntarthatóság az A38 Hajón: megtesszük, amit tudunk a környezetért
A Dunán horgonyzunk tizenöt éve, a város és a természet határán. Az előbbin persze máig nagyobb a hangsúly, koncerteket, partikat, kiállításokat, egyéb rendezvényeket és TV-felvételeket bonyolítunk le és toborzunk rájuk közönséget. De mindig is figyeltünk arra, hogy mindezt – a sok energiát felemésztő – tevékenységet úgy végezzük, hogy minél kevesebbet ártsunk vele a környezetünknek. A Környezetvédelmi Minisztériummal együttműködésben létrehoztuk a Protect & Protest programsorozatot, melynek célja a környezettudatos életstílus népszerűsítése volt. A szórakozóhelyek, kulturális intézmények közül elsőként használtunk az országban zöld áramot az MVM-mel együttműködésben, konferenciák voltak nálunk a témában, és még sorolhatnánk.
Lehetőségeinkhez mérten, lépésekben haladtunk és haladunk tovább a fenntartható működés felé. A legnagyobb energiaigényű terünk, a Koncertterem teljes világítását LED-izzókra cseréltük 2016-ban; aminek a megfelelő elszállítását meg tudjuk oldani, szelektíven gyűjtünk az indulásunk óta; tavaly pedig kivezettük a vizes palackokat a hajóról – csak a fellépők kapnak ilyet a színpadra, az irodai vizesballonok és a bárpultok vizespalack-mentességével jelentősen lecsökkentettük a nálunk képződő műanyag hulladék mennyiségét.
Lépésekben előre
Elsődleges célunk és feladatunk a hajóra érkező közönség megfelelő kiszolgálása és a szórakozásuk biztosítása. Ez az alapállás némileg nehezíti a zöld működésre való gyors átállást, ezért meg kell fontolnunk, mibe vágunk bele. Október elsején nagy lépéssel kezdünk: nem adunk az italokhoz szívószálat, csak ha a vendégek kérik, és akkor is csak olyat, ami lebomló, PLA-alapanyagból készült.
2017-ben közel kétszázezer darab (!) szívószál fogyott az A38 Hajón, így könnyen felmérhető, ezzel milyen jelentős mértékben csökkentjük a hajón képződő műanyag hulladék mennyiségét.
Novembertől kivezetjük az éttermünkből a nylonzacskót és a műanyag elviteles dobozt: papírcsomagolásban, újrahasznosított papírtáskában vihetik majd el a vendégek a takeaway-t, ami persze változatlanul hulladék, de legalább lebomló.
A működéshez és fejlődéshez szükséges gazdálkodás mellett mára megtaláltuk azokat a beszállítókat is, akiktől költséghatékonyan tudunk környezetbarát, de legalábbis lebomló árut szerezni. A tervek megvalósításáért Domján Júlia, az A38 Hajó fenntarthatósági projektjének vezetője felel.
És a történetben benne vagytok ti is: ha eljutottatok velünk idáig, gyertek velünk tovább. Jól tudjuk, hogy nem űzzük a műfajt tökéletesen, de elsősorban abban érezzük a felelősségünket, hogy jó példát mutassunk számotokra, és tudatosítsuk a koncertre és bulizni járó közönségben a környezetünk fontosságát. Így első körben arra kérünk titeket, hogy ne kérjetek októbertől szívószálat az italotokhoz, és vigyetek magatokkal saját táskát bevásárláshoz. Legyetek velünk türelmesek, és lépésekben eljuthatunk az #ÚjraHajó fedélzetére úgy, hogy ti, mi, és a környezet is fenn tudjon maradni.